ابزار های آنلاین

بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان برای تأمین بیمه جامعه پزشکی کشور از سال 1365 توسط شرکت سهامی بیمه ایران به مشتریان ارائه شد. در این بیمه کلیه مسئولیت‌های پزشکی و پیراپزشکی که به علت خطای انسانی، کوتاهی پزشک و غفلت، موجب آسیب و صدمه روانی، جسمی و یا فوت بیمار شده‌اند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. مطابق قانون این بیمه حق بیمه باید بر اساس نوع شغل و ضریب بروز آسیب مشخص شود.

 چنانچه خطایی از پزشک در طول بیمه‌نامه رخ ندهد، تخفیفات قابل ‌توجهی در زمان تمدید بیمه‌نامه در اختیار او قرار خواهد گرفت. همچنین مطابق قانون بیمه اگر بیمه‌گذاران به‌صورت گروهی برای صدور بیمه‌نامه و تمدید آن اقدام کنند، بر اساس تعداد بیمه‌گذاران تخفیفاتی در حق بیمه آنها اعمال خواهد شد. یکی از بهترین بیمه مسئولیت پزشکان در کشور بیمه مسئولیت پزشکان ایران است. در مداوی می‌توانید به کمک کارشناسان خبره از بهترین و باکیفیت‌ترین بیمه‌نامه‌ها بهره‌مند شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری را در زمینه بیمه مسئولیت پزشک‌ها خدمت شما ارائه دهیم.

اهداف بیمه

پزشکان با خطرات زیادی در شغل خود روبه‌رو هستند که مهم‌ترین این خطرات آمار تلفات و زیان‌هایی است که در نتیجه اقدام پزشک معالج در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های خصوصی اتفاق می‌افتد. زیان‌ها و خطرات مادی وارد شده بر بیماران به علت مسئولیت پزشکان سبب خسارات مادی فراوانی برای وی می‌شود. اما با وجود این موضوع اغلب پزشکان چون از قوانین و مقررات حاکم بر شغل خود اطلاعی ندارند قادر به دفاع از حقوق خود نخواهند بود. از مزایای بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان که به کمک شرکت سهامی بیمه ایران به مشتریان ارائه شده است، می‌توان به پرداخت مبلغ خسارت قبل از صدور رأی دادگاه و پس از احراز هویت و مسئولیت بیمه‌گذار و همچنین حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات اشاره کرد.

حمایت از جامعه پزشکان و پیراپزشکان باعث شده است در این طرح همه اختلافات بیماران و صاحبان حق در مقابل پزشکان و پیراپزشکان تا چهار سال بعد از انقضای تاریخ بیمه‌نامه ( امکان افزایش تا 6 سال در شرکت بیمه ایران امکان پذیر می باشد ) تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد. عمل جراحی و معالجه از جانب پزشک باید در مدت اعتبار بیمه‌نامه صورت پذیرد، بنابراین مهم است که حتماً برای تمدید به ‌موقع این بیمه اقدام شود. به علت مرتبط بودن قوانین جاری کشور در رسیدگی به اختلافات حقوقی علیه پیراپزشکان و پزشکان لازم است تا حدود پوشش بیمه‌ای با قوانین موضوع اختلاف ، متناسب باشد.

در بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان، پزشکان در مقابل بیماران بیمه می‌شوند و اگر به هر دلیل غیرعمدی مثل خطای انسانی، اشتباه، غفلت، قصور و… در حین معالجه و جراحی بیمار به او آسیب برسانند، بیمه این اشتباه را مطابق قوانین مسئول تحت پوشش قرار داده و جبران خواهد کرد. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که دستیاران پزشک و همچنین کلیه کسانی که به دستور پزشک انجام‌ وظیفه می‌نمایند اعم از پرستار، هوشبری و… نیز تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت و ازاین‌جهت جای نگرانی نیست.

مخاطبین بیمه مسئولیت پزشکان

تمامی پزشکان و پیراپزشکان نیازمند بیمه‌ مسئولیت پزشکان هستند تا در برابر خطرات غیرعمد و احتمالی که ممکن است برای بیماران پیش آید مصون و ایمن باشند.

بیمه مسئولیت پیراپزشکان

نکات مرتبط با تعهدات بیمه‌گر در بیمه‌نامه

 • شرکت بیمه موظف است علاوه بر پرداخت و جبران دیه زیان‌دیده، هزینه دادرسی ناشی از دعاوی را هم پرداخت کند. البته این هزینه و متعهد سقف معینی دارد که در بیمه‌نامه هر بیمه‌گذار ذکر شده است.
 • ·          چنانچه پزشک از طرف مراجع قانونی محکوم شناخته شود و موظف به پرداخت دیه شود، بیمه‌گر متعهد است تا معادل ریالی دیه را بر اساس ارزان‌ترین نوع آن در قانون دیات و براساس شرایط قرارداد به بیمه‌گذار بپردازد.
 • از موضوعات قابل‌توجه تعهدات بیمه‌گر در پرداخت خسارت این است که او ظرف مدت معینی که حداکثر 15 روز است خسارات را پرداخت نماید. 15 روز بعد از دریافت اسناد و مدارک لازم در امر بازاریابی جهت فروش بیمه‌نامه پزشک جاذبه داشته و از طرفی از اتلاف وقت توسط شرکت جلوگیری به عمل می‌آید.
 • پزشکان بدون موافقت شرکت بیمه هرگز حق مصالحه با فرد آسیب‌دیده و یا اقرار به مسئولیت را ندارند.
 • هنگامی که بیمه مضاعف وجود دارد، بیمه‌گر اول ابتدا موظف است خسارت را رسیدگی و تسویه کند. در این جا منظور از بیمه‌گر اول همان بیمه‌گری است که اقدام به صدور اولین بیمه‌نامه کرده و تاریخ صدور او بر سایر بیمه‌نامه‌ها تقدم دارد. بیمه‌گر دوم نیز مشمول حداکثر معادل مازاد خسارت تأیید شده بیمه‌گر اول است.
 • بیمه‌گر هرگز حق ندارد پس از تنظیم و صدور بیمه‌نامه هزینه دیگری از پزشک به هر بهانه‌ای دریافت کند و این خلاف قوانین و مقررات است.

کلوزها و پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشک

بر اساس شرایط درج شده در بیمه مسئولیت پزشکان احتمال دارد خطرات در یکی از سطوح قید شده در زیر مورد پوشش و جبران قرار گیرد:

 • فوت
 • نقص‌عضو

مدت اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه مسئولیت پزشکی در حدود 365 روز یا همان یک سال است و بعد از آن در صورت توافق بین طرفیت یعنی بیمه‌گر و بیمه‌گذار تمدید خواهد شد. اگر پزشک یا پیراپزشک تمایل به استفاده از بیمه کوتاه‌مدت را داشته باشد، می‌تواند مطابق نرخ حق بیمه کوتاه‌مدت ارائه ‌شده در شرکت‌های بیمه اقدام به خرید کند.

مدارک لازم جهت صدور بیمه مسئولیت پزشکان

مدارک لازم برای صدور بیمه مسئولیت پزشکی شامل: برگه در خواست بیمه‌گذار، تکمیل پرسش‌نامه و فرم توسط بیمه‌گذار و در نهایت پرداخت حق بیمه است. بیمه‌گذار قادر است حق بیمه را به سه صورت زیر پرداخت کند:

 • صدور چک در وجه شرکت بیمه (بیمه‌گر) و دریافت قبض رسید
 • واریز توسط فیش بانکی به‌حساب شرکت
 • پرداخت اقساطی بیمه مسئولیت پزشکان که در این صورت باید در ابتدا حدود 30 تا 40 درصد حق بیمه را نقداً پرداخت نماید و مابقی را در دو تا سه قسط در وجه شرکت بیمه صادر کند.

مدارک لازم جهت فسخ

بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان امکان دارد پیش از انقضای اعتبار با اخطار قبلی و کتبی 20 روزه از جانب شرکت بیمه یا بیمه‌گذار تحت شرایط زیر فسخ گردد:

 • چنانچه حق بیمه و حق بیمه اضافی به‌درستی و در زمان معین سررسید شده پرداخت نشود.
 • اگر خطر تشدید شده باشد و بیمه‌گذار همچنان مخالف پرداخت حق بیمه مربوطه باشد.
 • اگر بیمه‌گذار اظهار خلاف واقعیت کند و یا واقعیت را کتمان کند و درباره وقوع حادثه دروغ بگوید.
 • پس از هر خسارت بیمه موظف به جبران خسارت است.
 • اگر کیفیت تشدید خطر از سوی بیمه‌گر پایین رفته باشد و یا از بین رفته باشد و یا راضی به تخفیف منطقی نشود، بیمه‌گذار حق فسخ دارد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی بر این شد تا به طور کامل شما را با بیمه مسئولیت پزشکی آشنا سازیم. همان‌طور که دیدید، تهیه این بیمه برای پزشکان و پیراپزشکان محترم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین بهتر است هرگز از آن براحتی بدون توجه نگذشت. یکی از مجموعه های معتبر و شناخته شده که به شما دریافتن بهترین بیمه مسئولیت پزشکان کمک می‌کند مجموعه مداوی است.

 در مداوی ما پس از بررسی نیاز شما مشتری گرامی بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را از میان شرکت‌های بیمه انتخاب می‌کنیم و پس از انجام اقدامات اولیه، اقدام به صدور و ارسال رایگان بهترین بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان می‌نماییم و در زمان خسارت با دریافت مدارک مربوطه اقدام به پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریع‌ترین زمان می‌نماییم. ما در این مجموعه باتوجه ‌به مشغله‌های مشتریان خود بهترین و باکیفیت‌ترین بیمه‌نامه را بر اساس طرح‌های موجود در بازار بیمه‌ای بر اساس شرایط و نیاز مشتری ارائه می‌نماییم.

میلاد محمدی
ده سال در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستم در این بستر به دنبال این هستم که با نگاهی نقادانه و بدون جانبداری از خدمات شرکت های بیمه ای ، به بررسی خدمات هر شرکت بپردازم . تا شما بتوانید بهترین انتخاب را جهت اخذ پوشش بیمه ای داشته باشید .

‫2 نظر

 • دکتر بهزاد حیدری گفت:

  آیا پزشک بدون پروانه کار در تهران میتواند از بیمه مسیولیت استفاده کند

  • میلاد محمدی گفت:

   با سلام ، پزشک برای استفاده از بیمه مسئولیت پزشکان نیازمند شماره سازمان نظام پزشکی می باشد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *