ابزار های آنلاین

بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ

بیمه مسئولیت پارکینگ

تعریف بیمه

بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ یا همان بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ، به بیمه‌ای گفته می‌شود که اتومبیل‌های پارک‌شده در پارکینگ‌ها و نمایشگاه‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. طبق این بیمه‌نامه، مسئولیت هر خسارتی اعم از زیان مالی یا جانی برای اتومبیل یا صاحب آن برعهده بیمه‌گذار است. در واقع می‌توان این بیمه را بیمه مسئولیت مدنی نامید که مسئول خسارت جانی و مالی اشخاص ثالث یا همان استفاده‌کنندگان پارکینگ است. درصورت وقوع حادثه‌های منطبق با قرارداد، بیمه‌گذار موظف به جبران زیان‌های وارده است که توسط شرکت بیمه‌گر تعیین می‌شود.

موضوع بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ

طبق بندهای قرارداد بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ، تمامی خسارت‌های احتمالی که ممکن است برای ماشین‌های پارک‌شده در پارکینگ‌ها اتفاق بیفتد، برعهده بیمه‌گذار است. به‌زبان ساده‌تر، اگر صاحب اتومبیل در پارکینگ، دچار خسارت جانی شود یا خود اتومبیل او خسارت مالی ببیند، بیمه‌گذار ( صاحب پارکینگ و نمایشگاه ) به‌طور کامل این خسارت را جبران کرده و هزینه خطرات تحت پوشش بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ را تأمین می‌کند.

مخاطبان بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ

مخاطبان بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ همانطور که از نام این بیمه مشخص است، افرادی هستند که مسئولیت نمایشگاه‌های ماشین یا پارکینگ‌های عمومی و خصوصی را برعهده دارند. مخاطبان این بیمه باید پارکینگ خود را تجهیز کنند. این تجهیزات عبارتند از امکانات امنیتی مانند گارد محافظ، دوربین مداربسته، تجهیزات اطفای حریق و دیگر مواردی‌که صاحب پارکینگ ملزم به استفاده از آن‌ها است. هم‌چنین باید پارکینگ از نور مناسبی برخوردار باشد تا رانندگان دچار خطر نشوند.

پوشش‌های بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ

زیان‌های مالی و جانی تحت پوشش بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ عبارتند از:

۱- خسارت ناشی از آتش‌سوزی در پارکینگ

۲- خسارت ناشی از سرقت اتومبیل

۳- خسارت سرقت جزئی از خودرو

۴- خسارت شکستن شیشه اتومبیل

۵- خسارت‌های جانی که متوجه افراد می‌شوند (مانند فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی)

فرانشیز بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ

حق بیمه یا همان فرانشیز بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ برای تمامی پارکینگ‌ها یا نمایشگاه‌ها یکسان نیست. تعیین این مبلغ به‌موارد مختلفی بستگی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به ظرفیت نمایشگاه یا پارکینگ، زمان بیمه و تعهدات بیمه‌نامه اشاره کرد. برای مثال، فرانشیز بیمه یک پارکینگ روباز با فرانشیز یک پارکینگ روبسته متفاوت است.

هم‌چنین نمی‌توان حق بیمه یکسانی برای پارکینگ‌های شبانه‌روزی و پارکینگ‌های دیگر در نظر گرفت. هزینه پزشکی برای خسارت‌های جانی مانند فوت و نقص عضو و غرامت‌های دیگری مانند سرقت کلی اتومبیل تا سقف‌های تعیین‌شده توسط بهترین بیمه‌گذار بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ پرداخت می‌شود. گفتنی است که میزان فرانشیز سرقت کلی، ۲۰ درصد مبلغ کل و فرانشیز سایر موارد، ۱۰ درصد برعهده بیمه‌گذار است.

مدت بیمه نامه بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ

از زمانی‌که اتومبیل وارد پارکینگ می‌شود تا زمانی‌که از پارکینگ خارج می‌شود، مسئولیت سلامت آن برعهده صاحب پارکینگ است. مدت‌زمان بیمه‌نامه طبق قرارداد تعیین شده و طی این زمان، بیمه‌گر موظف به جبران تمامی خسارات احتمالی متوجه اتومبیل‌ها است.

طبق قوانین بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ، این مدت با موافقت هردوطرف بیمه‌گر و بیمه‌گذار، از ساعت ۲۴ روز امضای قرارداد آغاز شده و تا ساعت ۲۴ روز اتمام انقضای قرارداد بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ به پایان می‌رسد.

مدارک و شرایط لازم جهت صدور بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ

برای صدور این بیمه‌نامه، کافی است تا برگه درخواست را پر کرده و به بیمه‌گذار تحویل دهید. هم‌چنین صاحبان پارکینگ باید از تمامی تجهیزاتی‌که پیش‌تر گفته شد برخوردار باشند تا بتوانند خودروهای مستقر در پارکینگ را بیمه کنند.

صدور بیمه‌نامه برای بیمه‌گذار، به دوشکل انجام می‌شود؛ در حالت اول، بیمه‌گذار به‌صورت مستقیم به مرکز بیمه مراجعه کرده و فرم را تکمیل و امضاء می‌کند و در حالت دوم، بیمه‌گذار بیمه‌نامه را توسط نمایندگی‌های بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ ارسال می‌کند. حق بیمه از سمت بیمه‌گذار به اشکال متفاوتی مانند چک، واریز به‌بانک و اقساطی پرداخت می‌شود.

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت در بیمه‌نامه بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ عبارتند از شماره و تاریخ بیمه‌نامه، مشخصات بیمه‌گذار، ریز تعهدات میان طرفین برای پرداخت هزینه‌ها، مدت‌زمان بیمه، تاریخ صدور بیمه دیگر مواردی‌که به‌طور دقیق در قرارداد ذکر می‌شوند تا طی مدت‌زمان تحت پوشش‌بودن پارکینگ، تخلفی صورت نگیرد.

مدارک و شرایط لازم جهت فسخ بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ

درصورتی‌که تمایل به فسخ این بیمه داشته باشید، می‌توانید پیش از اتمام انقضا برای فسخ آن اقدام کنید. این موضوع هم از طرف بیمه‌گر و هم از طرف بیمه‌گذار انجام‌شدنی است. مواردی‌که می‌توانند منجر به فسخ قرارداد میان طرفین بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ می‌شوند، عبارت از موارد زیر هستند:

  • عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر
  • وقوع مجدد خطر و عدم پرداخت حق بیمه اضافه از طرف بیمه‌گذار
  • عدم رعایت قرارداد مانند اظهار اشتباه بیمه‌گذار درباره حادثه پیش از وقوع خطر

اگر قرارداد بیمه از طرف بیمه‌گر فسخ شود، مبلغ باقی‌مانده از حق بیمه به‌طور روزشمار محاسبه شده و به بیمه‌گذار بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ پرداخت می‌شود. درصورتیکه فسخ ازجانب بیمه‌گذار صورت بگیرد، حق بیمه باقی‌مانده براساس تعرفه کوتاه‌مدت پرداخت می‌شود.

تعهدات بیمه‌گذار و بیمه‌گر

ازجمله تعهدات بیمه‌گذار در قبال بیمه‌گر، این است که درصورت وقوع حادثه‌هایی‌که بیمه‌نامه بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ را تحت تأثیر قرار می‌دهند، حداکثر تا پنج روز پس از زمان وقوع حادثه، بیمه‌گر را مطلع کند. هم‌چنین درصورتی‌که می‌تواند، اقداماتی جهت کاهش خسارت یا جلوگیری از گسترش آن انجام دهد.

طرفین قرارداد بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ موظف هستند تا درصورت بروز حادثه، صورت‌جلسه‌ای شامل مشخصات خسارت‌دیده، نحوه حادثه و مبلغ خسارت را تنظیم کنند. درصورتیکه وسیله نقلیه در پارکینگ سرقت شود، بیمه‌گر تا ۶ ماه بعد از اعلام سرقت صبر کرده و پس از اتمام این مدت‌زمان اقدام به یافتن اتومبیل می‌کند.

درصورتیکه خسارتی متوجه بیمه‌گر شود، بیمه‌گذار موظف است تا پس از دریافت اوراق قضایی مرتبط با این زیان، تنها طی ۲۴ ساعت بیمه‌گر را مطلع کرده و مدارک را برای او ارسال کند. درصورت فوت وقت و اتمام این مدت‌زمان، پرداخت تمامی خسارت‌های احتمالی و زیان‌هایی که متوجه بیمه‌گر می‌شود برعهده بیمه‌گذار بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ است.

اگر قرار است سازش و موافقتی بین طرفین انجام شود، این موضوع حتماً باید به‌صورت کتبی ثبت شود و درغیر این صورت فاقد اعتبار است. استثناء این حالت در زمانی اتفاق می‌افتد که نتیجه این سازش و توافق، جلوگیری از گسترش زیان بوده و به‌صلاح بیمه‌گر بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ باشد.

موارد خارج از تعهد بیمه‌گر بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ

درصورتی‌که هریک از موارد زیر اتفاق بیفتد، بیمه‌گر می‌تواند اظهار کند که مسئولیتی در قبال آن ندارد. درواقع استثنائاتی‌که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، تحت پوشش بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ نیستند.

۱- خسارت‌های عمدی از طرف بیمه‌گذار یا نمایندگان او و تقلب در قرارداد بیمه

۲- خسارت‌های ناشی از مشکلات بیرون از پارکینگ مانند اعتصاب و شورش

۳- خسارت‌هایی‌که در اثر انفجار اتمی و تشعشعات رادیواکتیو متوجه پارکینگ می‌شوند

۴- خسارت‌های ناشی از سرپیچی از قوانین دولت

۵- سرقت یا آسیب اموال داخل اتومبیل

نتیجه‌گیری

گفتنی است که هیچ‌گونه الزامات قانونی برای بیمه مسئولیت صاحبان پارکینگ تعیین نشده است و بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌توانند با اختیار خود، قرارداد بیمه را تنظیم کنند. باتوجه به‌ تسهیلاتی ‌که برای این بیمه در نظر گرفته شده است، حق بیمه با قسط‌بندی هم قابل پرداخت بوده و این موضوع شرایط را برای بیمه‌گذار آسان‌تر می‌کند.

مداوی با چندین سال سابقه در امور بیمه خودرو و برخورداری از کیفیت و سادگی خدمات، سعی بر آن دارد تا رضایت بیش از پیش مشتریان سراسر کشور را جلب کند. ما به‌عنوان جمعی از متخصصین انواع بیمه خودرو، پس از بررسی نیاز و خواسته شما مشتری گرامی، بهترین بیمه بدنه را از میان شرکت‌های بیمه‌ای انتخاب نموده و پس از انجام اقدامات اولیه، اقدام به‌صدور و ارسال رایگان بیمه بدنه خودرو می‌نماییم و در زمان خسارت با دریافت مدارک مربوطه، اقدام به‌پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریع‌ترین زمان می‌نماییم.

ما در مداوی باتوجه به‌مشغله‌های مشتریان خود، بهترین و باکیفیت‌ترین بیمه‌نامه را براساس طرح‌های موجود در بازار بیمه‌ای، براساس شرایط و نیاز مشتری ارائه می‌نماییم.

میلاد محمدی
ده سال در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستم در این بستر به دنبال این هستم که با نگاهی نقادانه و بدون جانبداری از خدمات شرکت های بیمه ای ، به بررسی خدمات هر شرکت بپردازم . تا شما بتوانید بهترین انتخاب را جهت اخذ پوشش بیمه ای داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *