ابزار های آنلاین

بیمه مسئولیت رایانه ایران

بیمه کامپیوتر

با توجه به بالا رفتن نرخ لوازم و گجت‌های الکتریکی مانند کامپیوتر و لپ‌ تاپ بیمه مسئولیت رایانه و کامپیوتر امروزه در بین بسیاری از کاربران رواج یافته است. این نوع بیمه مانند دیگر بیمه‌ها، خسارت مالی ناشی از آسیب‌های فیزیکی وارد شده به رایانه و لپ تاپ را جبران می‌کند. زمانی که شما رایانه خود را بیمه مسئولیت کامپیوتر کنید، طی قراردادی که با شرکت بیمه‌گذار عقد می‌کنید، به موجب آن این شرکت موظف خواهد شد تا در صورت بروز مشکلات و خرابی رایانه، خسارت مالی و هزینه تعمیرات آن را پرداخت کند. اما بیمه مسئولیت رایانه ایران دقیقاً چه معنا و مفهومی دارد و شرایط اخذ آن چگونه است؟ برای دانستن پاسخ این سؤال در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تعریف بیمه مسئولیت رایانه ایران

لپ‌تاپ و رایانه از وسایل مهم و ارزشمند برای اداره‌ها، واحدهای صنفی و تجاری و دارندگان شخصی محسوب می‌شوند. اما رایانه‌ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند آتش سوزی، انفجار، زلزله، سقوط کردن، برخورد جسم خارجی، سرقت، نفوذ مایعات به داخل رایانه، نوسانات الکتریسیته و… دچار آسیب شوند. این بیمه نامه در واقع تمامی خسارت‌های فیزیکی وارد شده به رایانه به غیر از ایجاد خط و خش بر روی بدنه دستگاه یا تغییرات ظاهری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. تنها در صورتیکه رایانه شما صدمه ببیند و نیاز به تعمیرات داشته باشد، بیمه مسئولیت رایانه ایران هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

موضوع بیمه مسئولیت رایانه ایران

همان‌طور که گفته شد بیمه مسئولیت رایانه ایران جهت جبران خسارت‌های فیزیکی وارد شده به رایانه موظف به پرداخت هزینه تعمیر است. دارندگان رایانه می‌توانند با درخواست بیمه مسئولیت کامپیوتر از شرکت‌های بیمه، ضمن ارائه فاکتور خرید رایانه و پرداخت درصدی از ارزش آن به عنوان حق بیمه، به مدت یک سال رایانه خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند. در خصوص شرکت‌ها و یا اداراتی که رایانه‌های زیادی دارند می‌توانند تمام دستگاه‌ها را به صورت گروهی تحت پوشش بیمه درآورند و از تخفیفات گروهی بهره مند گردند

تخفیف گروهی در بیمه مسئولیت رایانه ایران

مانند دیگر انواع بیمه نامه‌ها مانند بیمه ثالث ایران، بیمه آتش سوزی ایران، بیمه بدنه ایران و… بیمه مسئولیت کامپیوتر نیز به صورت گروهی به لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است؛ علی‌الخصوص برای کسانی که تعداد زیادی رایانه دارند مانند شرکت‌ها، ادارات، فروشگاه‌های عرضه کننده رایانه و… . در اینصورت حق بیمه به شرح زیر محاسبه خواهد شد:

 • به ازای هر 50 عدد رایانه 10% تخفیف در حق بیمه کلی
 • به ازای 51 تا 100 عدد رایانه 15% تخفیف در حق بیمه کلی
 • برای تعداد بالای 101 عدد 20% تخفیف در حق بیمه کلی اعمال می‌شود.

در رابطه با بیمه ‌گروهی این نکته را به یاد داشته باشید که مشخصات تمام دستگاه‌های تحت پوشش یک بیمه نامه در زمان صدور توسط بیمه ایران، می‌بایست در قالب یک لیست ضمیمه بیمه نامه شود.

مخاطبین بیمه مسئولیت رایانه ایران

تمام افرادی که دارای رایانه و لپ‌تاپ شخصی، ادارات و شرکت‌ها، واحدهای صنفی و تجاری، کارخانجات و همچنین فروشگاه‌های عرضه کننده دستگاه کامپیوتر و رایانه نیازمند این بیمه هستند.

پوشش‌های بیمه مسئولیت کامپیوتر

در بیمه نامه مسئولیت رایانه ایران موارد زیر تحت عنوان موارد تحت پوشش درج شده است:

خسارت‌های مالی ناشی از

 • آتش سوزی
 • انفجار
 • زلزله، سیل، طوفان
 • نوسانات برقی
 • سرقت با شکست حرز
 • جابه‌جایی دستگاه در محل بیمه
 • برخورد اجسام خارجی با دستگاه
 • نفوذ مایعات به درون دستگاه
 • سقوط از بلندی

فرانشیز

فرانشیز سرقت در بیمه لپ‌تاپ، رایانه، تبلت معادل 20% ارزش دستگاه بیمه شده است و در مابقی خطرات تحت بیمه، حداقل پانصد هزار ریال فرانشیز در بیمه نامه ثبت می‌شود.

حق بیمه در بیمه مسئولیت کامپیوتر

در بیمه کامپیوتر حق بیمه براساس تعداد دستگاه ها ، ارزش دستگاه ها ، نوع فعالیت بیمه گذار و سایر عوامل تعیین می شود و هر چقدر تعداد دستگاها بیشتر باشید و ریسک کمتری وجود داشته باشد شرکت بیمه تخفیف بیشتری به مشتری ارائه می دارد.

شرایط و تسهیلات بیمه مسئولیت رایانه ایران

شخص بیمه‌گذار به سه روش زیر می‌تواند حق بیمه را پرداخت کند:

 1. پرداخت با چک: چک در وجه شرکت بیمه صادر می‌شود (در صورتیکه با چک پرداخت شود، به ازای هر چک، قبض رسید پرداخت به بیمه‌گذار تحویل داده می‌شود)
 2. فیش واریزی از طریق بانک
 3. به صورت اقساطی: در این مورد 30 الی 40 درصد حق بیمه به صورت نقدی و مابقی در 2 الی 3 قسط پرداخت می‌شود.

مدت زمان بیمه مسئولیت رایانه ایران

مدت زمان این بیمه نامه طی تاریخ مشخص شده در فرم پیشنهادی، به مدت یک سال است و از ساعت 24 روز آغاز تا ساعت 24 روز پایان درج شده در فرم اعتبار دارد.

مدارک و شرایط جهت صدور بیمه مسئولیت کامپیوتر

مدارک مورد نیاز برای صدور بیمه کامپیوتر:

 1. پرسش‌نامه تکمیل شده توسط متقاضی
 2. مدارک و گزارش‌های اولیه
 3. فیش واریزی حق بیمه

همچنین مراحل صدور این بیمه به شرح زیر است:

 1. در ابتدا فرم چاپی پرسش‌نامه توسط فرد متقاضی جهت صدور بیمه می‌بایست به طور دقیق تکمیل شود.
 2. فرم پرسش‌نامه تکمیل شده بعد از بررسی توسط بیمه‌گر، در دفتر دبیرخانه ثبت و تاریخ ورود بر روی آن درج می‌شود.
 3. در ادامه فرم پرسش‌نامه باید با قید تاریخ و نام و نام خانوادگی و در نهایت امضا متقاضی تکمیل شود.

مدارک و شرایط جهت فسخ بیمه مسئولیت کامپیوتر

بیمه نامه مسئولیت رایانه ایران ممکن است قبل از منقضی شدن با هشدار قبلی و اخطار کتبی 20 روزه توسط بیمه‌گذار یا بیمه‌گر به دلایل که در زیر مشاهد می‌کنید فسخ گردد:

 1. در صورت پرداخت نکردن حق بیمه و همین‌طور حق بیمه اضافی در سررسیدهای معین شده.
 2. در صورت تشدید خطرات و موافقت نکردن بیمه‌گذار به پرداخت حق بیمه اضافی مشخص شده.
 3. در صورت اظهار خلاف واقع به بیمه‌گذار به صورت غیر عمد درمورد وضعیت خطر و احراز آن قبل از اینکه حادثه رخ دهد.
 4. بعد از هر خسارتی که شخص بیمه‌گر ملزم به جبران آن باشد.

همچنین در صورتی که بیمه‌گذار بیمه را فسخ کند تعرفه حق بیمه برگشتی به صورت تعرفه بیمه کوتاه مدت محاسبه و به بیمه‌گر بازگشت داده می‌شود و اگر بیمه‌گر برای فسخ بیمه نامه اقدام کند، حق بیمه به صورت روز شمار محاسبه و به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.

راهنمای دریافت خسارت

حداکثر ظرف مدت 5 روز بعد از وقوع حادثه و خسارت‌های وارد شده به دستگاه، گزارش آن را به صورت کتبی به اطلاع بیمه‌گر برسانید. در صورت سرقت دستگاه، به مراجع انتظامی ذی‌صلاح اطلاع دهید و گزارش تهیه شده توسط مرجع انتظامی را به همراه فاکتور خرید دستگاه (در صورت وجود) به بیمه‌گر ارائه دهید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا به تعریفی دقیقی از بیمه مسئولیت رایانه ایران و بررسی موارد موجود در این بیمه نامه بپردازیم تا بتوانید برای جبران صدمات و خطرات احتمالی وارد شده به رایانه و کامپیوترهای خود اقدام به بیمه کردن آن‌ها کنید. همچنین شما عزیزان می‌توانید نظرات و سؤالات مربوط به این بیمه را در کامنت بنویسید.

مداوی پس از بررسی نیاز و خواسته شما مشتری گرامی، بهترین بیمه مسئولیت کامپیوتر را از میان شرکت‌های بیمه‌ای انتخاب نموده و پس از انجام اقدامات اولیه، اقدام به صدور و ارسال رایگان بیمه مسئولیت رایانه می‌نماییم و در زمان خسارت یا دریافت مدارک مربوطه اقدام به پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریع‌ترین زمان می‌نماییم. ما در مداوی باتوجه به مشغله‌های مشتریان خود، بهترین و باکیفیت‌ترین بیمه نامه را بر اساس طرح‌های موجود در بازار بیمه‌ای، بر اساس شرایط و نیاز مشتری ارائه می‌نماییم.

میلاد محمدی
ده سال در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستم در این بستر به دنبال این هستم که با نگاهی نقادانه و بدون جانبداری از خدمات شرکت های بیمه ای ، به بررسی خدمات هر شرکت بپردازم . تا شما بتوانید بهترین انتخاب را جهت اخذ پوشش بیمه ای داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *