ابزار های آنلاین

مقایسه بیمه بدنه ایران و آسیا

مقایسه بیمه بدنه ایران و آسیا

مقدمه: بیمه خودرو

در حال حاضر شرکت‌های زیادی انواع بیمه برای خودرو را ارائه می‌کنند. از بهترین و معروف‌ترین این شرکت‌ها می‌توان به شرکت بیمه آسیا و بیمه ایران اشاره کرد. در این مقاله سعی شده تا با مقایسه بیمه بدنه ایران و آسیا، به شما در انتخاب بهترین نوع این بیمه برای خودروی خود، کمک شود. پس با ما همراه شوید.

مقایسه پوشش های اصلی و تبعی

در هر دوی این بیمه نامه‌ها، خودروهای بیمه شده در مقابل خطرات اصلی نظیر سرقت، صائقه، آتش‌سوزی، انفجار و انواع تصادفات تحت پوشش قرار می‌گیرند. همچنین خسارت‌های کلی و جزئی وارد شده که به علت خطرات اصلی به وجود می‌آیند، اعم از دستمزد، تعمیرات، ارزش قطعات، درصورتیکه خودرو به ارزش معاملاتی بازار، بیمه شده باشد، همه این موارد به قیمت روز حادثه پرداخت خواهند شد.

در بخش پوشش‌های تکمیلی و تبعی در برخی از موارد شرکت بیمه‌ای ایران و آسیا، تفاوت‌هایی با هم دارند. در ادامه پوشش‌های تکمیلی هر دو بیمه به‌طور مستقل معرفی می‌شوند؛

1. سرقت لوازم و قطعات وسایل نقلیه و خودروی بیمه شده

در زمانی که بدون دزدیده شدن کامل خودرو، لوازم و قطعات آن به سرقت رود، این مورد در پوشش خطرات اصلی قرار نمی‌گیرد و بیمه‌گزار می‌تواند در هنگام صدور بیمه خودرو، درخواست پوشش سرقت در جا برای لوازم مشخصی در اتومبیل مانند رادیو ضبط، رینگ، لاستیک، آینه بغل و غیره را نماید.

 • بیمه ایران: باید توجه داشت که ارزش لوازمی که تحت این عنوان بیمه شده‌اند، ارزششان نباید بیشتر از 20 درصد وسیله نقلیه باشد و حق بیمه پرداخت شده نیز 3 درصد ارزش کل قطعات و لوازم مورد تأیید کارشناس خواهد بود.
 • بیمه آسیا: در این بیمه نامه، تعهد بیمه‌گر به اندازه 5 درصد ارزش وسیله نقلیه‌ای است که از آن سرقت شده و حداکثر میزان پرداخت نیز 50 میلیون ریال در هر سال بیمه‌ای خواهد بود.

2. غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه در زمان تعمیرات

هرگاه در اثر حادثه، خودرو جهت تعمیر برای مدتی در تعمیرگاه بماند و قابلیت استفاده نداشته باشد، در بیمه بدنه باید روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه‌گزار پرداخت شود.

 • بیمه ایران: در صورت خرید این پوشش توسط بیمه‌گزار، بیمه‌گر باید حداکثر تا مدت 30 روز و برای هر روز مبلغ 20هزار ریال را پرداخت نماید. در صورتی که جمع کل غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه از 20 درصد کل خسارت وارده بیشتر نشود، سه روز اول به عنوان فرانشیز کسر شده و مابقی پرداخت می‌شود. این مدت زمان توسط کارشناس تعیین خواهد شد.
 • بیمه آسیا: حداکثر مدت زمان قابل پرداخت این خسارت، 30 روز بوده که 2 روز اولیه به عنوان فرانشیز کسر خواهد شد و برای هر روز نیز مبلغی معادل 50 هزار ریال پرداخت خواهد شد. این مدت زمان توسط کارشناس تعیین خواهد شد. این مورد برای خودروهای سواری بوده و وسایل نقلیه اتوکار و بارکش، غرامت متفاوتی خواهند داشت. به طوریکه براساس ظرفیت بار وسیله نقلیه بارکش میزان غرامت روزانه متغیر بوده و فرانشیز نیز بین دو تا سه روز خواهد بود. برای وسایل نقلیه اتوکار، براساس ظرفیت مسافر غرامت تعیین می‌شود و فرانشیز نیز سه روز بوده است.

3. شکستن شیشه‌های وسیله نقلیه و خودرو به دلیلی به غیر از حوادت مورد تعهد بیمه‌گر

به درخواست بیمه‌گزار، امکان پرداخت حق بیمه خودرو جزئی برای شکست شیشه به علت‌هایی مانند تغییر دما، متراکم شدن هوا و غیره در پوشش تکمیلی بیمه بدنه وجود دارد.

 • بیمه ایران: خسارت قابل پرداخت در این زمینه به اندازه ارزش روز شیشه و هزینه نصب آن با کسر 10 درصد فرانشیز است. حق بیمه آن نیز 5 درصد حق بیمه سالانه خواهد بود.
 • بیمه آسیا: این پوشش بیمه‌ای در بیمه آسیا با شرایط مشابه وجود دارد. فرانشیز این خسارت در این بیمه، 20 درصد خواهد بود.

4. نوسانات قیمتی در بیمه خودرو

اگر در زمان بیمه کردن بدنه خودرو، وسیله نقلیه به ارزش واقعی روز خود بیمه شده باشد،

 • بیمه ایران: می‌توان تا میزان 25 درصد ارزش روز بیمه در تاریخ شروع بیمه نامه و در طول مدت قرارداد با افزایش ارزش خودرو به علت نوسانات قیمت، قابل پرداخت است. حداکثر این مبلغ 10 میلیون ریال بوده و حق بیمه آن نیز 5 درصد حق بیمه سالانه بیمه نامه بدنه محاسبه می‌شود.
 • بیمه آسیا: می‌توان تا میزان 20 درصد ارزش روز بیمه در تاریخ شروع بیمه نامه و در طول مدت قرارداد با افزایش ارزش خودرو به علت نوسانات قیمت، قابل پرداخت است.

5. پوشش بلای طبیعی

این نوع پوشش بیمه خودرو در هر دو بیمه بدنه آسیا و ایران با شرایط و مفاد مشابه، ارائه می‌شود.

6. خطرات تبعی نظیر اسیدپاشی، رنگ و مواد شیمیایی

در هر دو نوع پوشش بیمه‌ای شرکت‌های بیمه ایران و آسیا، با پرداخت حق بيمه اضافي خودروی بيمه شده در مقابل خسارت‌هاي ناشي از خطرات تبعی نظیر اسيد و مواد شيميایی بیمه خواهد شد.

7. پوشش حذف استهلاک

این نوع پوشش بیمه‌ای تنها توسط شرکت بیمه آسیا ارائه می‌شود. با پرداخت حق بيمه بیشتر می‌توان خودروهایی که دارای تخفیف 45 درصد عدم خسارت هستند را زیر پوشش بیمه حذف استهلاک قرار داد. البته باید توجه داشت که این پوشش شامل استهلاک باتری و لاستیک‌ها نمی‌شود.

8. پوشش ترانزیت

این نوع پوشش بیمه‌ای تنها توسط شرکت بیمه آسیا ارائه می‌شود. با پرداخت حق بيمه بیشتر می‌توان وسیله نقلیه را در خارج از مرزهای ایران نیز بیمه کرده و در صورت بروز خطرات، بیمه‌گزار می‌تواند طلب خسارت از شرکت بیمه داشته باشد. البته باید توجه داشت که این نوع پوشش بیمه شامل سرقت کلی و سرقت قطعات در خارج از مرزهای ایران نمی‌شود.

مقایسه فرانشیز شرکت های بیمه

به بخشی از خسارت که بیمه‌گزار در بیمه خودرو و دیگر بیمه‌ها باید آن را پرداخت نماید، فرانشیز گفته می‌شود. در بخش فرانشیز و کسورات اعمال شده بر روی خسارت‌ها، شرکت‌های بیمه ایران و آسیا، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه بیشتر در رابطه با فرانشیز بیمه بدنه در دو شرکت بیمه‌ای آسیا و ایران توضیح داده می‌شود؛

 • بیمه ایران

1. از سال پنجم تولید خودرو، درصورت تعویض قطعات به جز شیشه‌ها و شیشه چراغ‌ها، سالیانه 5 درصد و حداکثر تا 20 درصد هزینه استهلاک خودرو، فرانشیز کسر می‌شود.

2. در صورت پرداخت خسارت برای لاستیک‌ها و باطری‌ها، تنها 50 درصد قیمت نو آن‌ها، قابل محاسبه و پرداخت است.

3. در حوادثی مانند آتش‌سوزی خودرو، فرانشیز برای خسارت اول 10 درصد و حداقل مبلغ 500هزار ریال و برای خسارت دوم به بعد، 20 درصد و حداقل مبلغ 1میلیون ریال خواهد بود.

4. فرانشیز سرقت به صورت کلی و جزئی، 20 درصد است.

5. اگر راننده در هنگام وقوع حادثه کمتر از 25 سال، سن داشته باشد و یا از زمان اخذ گواهینامه او، کمتر از 3 سال گذشته باشد، هزینه فرانشیز برای هر یک از موارد، دو برابر کسر می‌شود.

 • بیمه آسیا

1. در خسارت‌های جزئی حوادث و آتش‌سوزی خودرو، فرانشیز در خسارت اول 10 درصد و حداقل مبلغ 500هزار ریال بوده و در خسارت‌های بعدی نیز به همین صورت است.

2. فرانشیز برای شیشه شکسته به صورت تنها، 20 درصد مبلغ خسارت خواهد بود.

3. اگر راننده در هنگام وقوع حادثه کمتر از 25 سال، سن داشته باشد و یا از زمان اخذ گواهینامه او، کمتر از 3 سال گذشته باشد، هزینه فرانشیز برای هر یک از موارد، 10 درصد بیشتر اعمال می‌شود.

مقایسه نوع و سقف تخفیفات در بیمه خودرو

تخفیفات بیمه بدنه متشکل از دسته‌بندی‌های مختلفی می‌شود. دسته اصلی این تخفیفات، مربوط به تخفیفات ویژه عدم خسارت بیمه خودرو است که در هر دو بیمه ایران و آسیا به یک صورت ارائه می‌شود؛

 • سال دوم خرید بیمه: 25 درصد
 • سال سوم خرید بیمه: 35 درصد
 • سال چهارم خرید بیمه: 45 درصد
 • سال پنجم بیمه‌ای به بعد: 60 درصد

اگر خودروی بیمه شده، صفر کیلومتر باشد، برایشان تخفیف در نظر گرفته می‌شود. میزان این تخفیف در بیمه آسیا برای پوشش های اصلی 30 درصد است و برای بیمه ایران برای کلیه پوشش های 30% است . همچنین تخفیف هیئت علمی ، تخفیف ویژه گروهی و سایر تخفیفات داخلی نیز در هر دو شرکت بیمه‌ای وجود دارد .

در بیمه ایران و بیمه آسیا، تخفیفی با عنوان تخفیف پرداخت نقدی نیز وجود دارد که 10 درصد در نظر گرفته شده و باید توجه داشت که در این بیمه، مجموع تخفیفات نباید بیشتر از 60 درصد شود. در بیمه آسیا اما تخفیفاتی نظیر ایثارگری، منطقه آزاد، خودروهای وارداتی، دارندگان بیمه شخص ثالث، دارندگان بیمه عمر و دارندگان حساب بلند مدت وجود داشته که بسته به نوع دسته‌بندی، درصد تخفیف بیمه بدنه متغیر خواهد بود.

مقایسه روش ها و فرآیندهای دریافت خسارت و کارشناسی بیمه بدنه

به طور کلی فرآیند دریافت خسارت در هر دو بیمه آسیا و ایران مشابه می باشد اما جزئیات آن در ذیل به آن اشاره شده است

ابتدا در اولین فرصت بعد از وقوع حادثه، بیمه‌گزار، مالک یا نماینده قانونی ایشان باید به بخش اعلام خسارت بیمه آسیا مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهد. در صورتیکه بیمه‌گزار در حادثه مقصر شناخته شود با تهیه گزارش مقامات انتظامی به همراه وسیله نقلیه، بیمه نامه بدنه، مدارک مالکیت خودرو، گواهینامه و کارت ملی به شرکت بیمه مراجعه می‌کند ولی اگر بیمه‌گزار در حادثه تقصیری نداشته باشد، ضمن تهیه گزارش انتظامی نباید به هیچ عنوان به مقصر حادثه رضایت دهد.  

سپس وی به همراه پرونده مربوطه به واحد ارزیابی خسارت ارجاع داده می‌شود. بعد از انجام اقدامات مربوطه در این واحد و جهت انجام اقدامات بعدی و دریافت رسید، بیمه‌گزار به بخش پذیرش مراجعه می‌کند. بعد از آن بیمه‌گزار باید تعمیرات خودروی خود را انجام داده و سپس با مراجعه به بخش کارشناسی خسارت، خودرو از نظر سلامت رویت می‌شود. بیمه‌گزار در این مرحله باید فاکتور لوازم و قطعات خریداری شده برای خودرو را به همراه همان قطعات خراب تعویض شده به شرکت بیمه تحویل دهد. سپس محاسبه خسارت انجام شده و بیمه‌گزار می‌تواند خسارت خود را به صورت چک دریافت نماید.

در خسارت هایی که میزان آن کمتر از 2.5 درصد ارزش دیه روز می باشد ( کف تعهدات مالی بیمه ثالث ) شرکت های بیمه ای خسارت را بدون ارائه کروکی پرداخت خواهند به شرطی که نوع خسارت از نوع دنده عقب نباشد و عوامل مشابه نباشد.

مقایسه میزان حق بیمه در هر شرکت

فرمول محاسبه حق بیمه در همه شرکت‌های بیمه‌ای یکسان است. مبلغ اولیه حق بیمه خودرو متناسب با ارزش خودرو محاسبه می‌شود. این بدان معنی است که هر چه خودرو ارزشمندتر باشد، میزان حق بیمه بدنه آن بیشتر خواهد شد. بر روی مبلغ نهایی اما موارد زیادی نقش دارد، این موارد شامل ارزش خودرو، تعداد سیلندر خودرو، سال ساخت، پوشش‌های اضافی انتخابی در حق بیمه و تخفیفات اعمال شده بر روی بیمه نامه می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده می‌توان به راحتی حق بیمه مربوط به هر دو شرکت بیمه‌ای را محاسبه کرده و با توجه به مقایسه رقم بدست آمده، بهترین بیمه را برای خودرو خود انتخاب نمود.

مقایسه تعداد شعبات پرداخت خسارت در کل ایران

به طور کلی تعداد شعبات پرداخت خسارت بیمه ایران در سراسر کشور 204 شعبه بوده و این بیمه دارای 10226 نمایندگی جنرال و 3456 نمایندگی بیمه عمر است. اما در رابطه با بیمه آسیا، این بیمه در حال حاضر با بیش از 99 شعبه فعال در سراسر کشور، جزو یکی از بهترین بیمه‌ها برای دریافت و پرداخت خسارت است. همچنین دارای 3922 نمایندگی حقیقی و حقوقی جنرال  و 1700 نمایندگی فعال بیمه عمر است.

سفارش بیمه بدنه از مداوی

ما پس از بررسی نیاز و خواسته شما مشتری گرامی در رابطه با بیمه خودرو، بهترین بیمه بدنه را از میان شرکت های بیمه ای انتخاب نموده و پس از کارشناسی اتومبیل شما در محل، اقدام به صدور و ارسال رایگان بیمه بدنه می نماییم و در زمان خسارت با دریافت مدارک مربوطه اقدام به پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریعترین زمان می نماییم.

ما در مداوی با توجه به مشغله های مشتریان خود، بهترین بیمه نامه را براساس طرح های موجود در بازار بیمه ای، براساس شرایط و نیاز مشتری ارائه می نماییم.

میلاد محمدی
ده سال در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستم در این بستر به دنبال این هستم که با نگاهی نقادانه و بدون جانبداری از خدمات شرکت های بیمه ای ، به بررسی خدمات هر شرکت بپردازم . تا شما بتوانید بهترین انتخاب را جهت اخذ پوشش بیمه ای داشته باشید .

‫3 نظر

 • عقیل حاجی بنده گفت:

  بیمه آسیا درمقایسه با بیمه ایران همیشه به نسبت خسارت کمتری اون هم اکثرا با تاخیر زیاد پرداخت می‌کند.

 • عقیل حاجی بنده گفت:

  بیمه آسیا درمقایسه با بیمه ایران همیشه به نسبت خسارت کمتری اون هم اکثرا با تاخیر زیاد پرداخت می‌کند. مخصوصا ثالث و بدنه

  • پیمان گفت:

   دقیقا همین طوراست به نظرمن بیمه اسیا دزدی بیشترنیست وبرای من اتفاق افتاده بیما بدنه خودروکه بسیاربی ادب وتوهین وانگاردزدبودم وشکایت کردم که فایده نداشت

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *