ابزار های آنلاین

بیمه مسئولیت آسانسور

بیمه آسانسور

تعریف بیمه مسئولیت آسانسور

امروزه با توجه ‌به بلند شدن سازه‌ها، استفاده از آسانسور ها جهت جابجایی بیشتر رواج پیدا کرده است.در نتیجه احتمال وقوع حادثه نیز افزایش پیدا می کند. دراین ‌بین ممکن است سؤالی ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، اینکه هنگام وقوع حادثه در آسانسور چه کسی مقصر است؟ چگونه خسارت‌های وارد شده به شخص آسیب‌دیده در آسانسور را می‌توان جبران کرد؟ در پاسخ به این سؤالات باید گفت بیمه مسئولیت آسانسور بی شک از بهترین روش‌ها جهت کاهش خسارات و آسیب‌ها است.

این بیمه تنها افراد و یا بار داخل آسانسور را تحت پوشش خود قرار داده و آسیب‌های بدنه خود آسانسور را شامل نمی‌شود. شما می‌توانید در مجموعه مداوی بهترین بیمه‌نامه را از بین برترین خدمات شرکت‌های بیمه‌گر برای خود تهیه کنید. بیمه آسانسور ایران یکی از بهترین بیمه آسانسورهای موجود در مجموعه مداوی است.

موضوع بیمه مسئولیت آسانسور چیست؟

معمولاً با خرید و راه‌اندازی آسانسور بیمه‌نامه‌ای برای خریدار توسط فروشنده صادر می‌شود و با اتمام بیمه اولیه آسانسور تهیه این بیمه بر عهده مالک یا مدیر ساختمان است. شرکت‌های نگهداری و سرویس آسانسور هم موظف به بررسی و یادآوری این مسئله هستند و درصورتی‌که هر حادثه ناگواری رخ دهد و آسانسور بیمه نباشد، مسئولیت جبران خسارت برعهده مالک یا مدیر ساختمان و شرکت نگهداری از آسانسور است.

 بیمه مسئولیت برای آسانسور بیمه‌نامه اجباری نیست ولی به‌منظور جلوگیری خسارت هنگام بروز حادثه و جبران آن داشتن بیمه آسانسور الزامی است، اما به‌طورکلی از نظر قانون اجباری برای خرید این بیمه وجود ندارد. بهترین بیمه آسانسور بیمه‌ای است که برای بیمه‌گزار به ‌راحتی قابل‌دسترس باشد و بتواند خسارات متنوعی را با حق بیمه مناسب پوشش دهد.

مخاطبان بیمه مسئولیت آسانسور

در هر ساختمان اداری، تجاری، مسکونی، به ‌منظور سهولت در رفت‌وآمد، آسانسور از مهم‌ترین ابزارهای زندگی بوده و امروزه تبدیل به یکی از تأسیسات اساسی ساختمان شده است. هر ساختمانی که دارای آسانسور حمل بار یا آسانسور نفربر است باید از بیمه آسانسور استفاده کند. اگر در یک ساختمان با توجه‌ به نیاز از چند مدل آسانسور استفاده شده باشد، تهیه بیمه آسانسور برای هر یک از آسانسور‌ها مطابق نوع و مشخصات آن آسانسور لازم است.

کلوزها و پوشش‌های بیمه آسانسور

در بیمه مسئولیت آسانسور مطابق مشخصات و ظرفیت هر آسانسور و نوع پوشش درخواستی فرد، تعهدات بیمه‌ای تعیین می‌شود. به‌عبارت‌دیگر در هر آسانسور تعداد افراد مجاز یا همان ظرفیت آسانسور در بخش مشخصات فنی آسانسور آمده است. بیمه‌نامه با توجه ‌به این بخش از سوی بیمه‌گر صادر می‌شود. اما در بیمه آسانسور مخصوص حمل بار فرد بیمه‌گزار جدا از پوشش جانی قادر است پوشش مالی هم برای بیمه‌نامه خود تهیه کند. پوشش‌های جانی و مالی بیمه آسانسور عبارت‌اند از پوشش های :

 • فوت و مرگ افراد
 • نقص‌عضو
 • هزینه پزشکی
 • خسارت مالی آسانسور حمل بار

تعهدات در هر بیمه‌نامه مطابق شرایط و خصوصیات آسانسور و شرایط درخواستی فرد متقاضی تعیین می‌گردد. بیمه آسانسور نوعی بیمه مسئولیت است که مسئولیت بیمه گذار و یا بیمه گذاران را در مقابل استفاده کنندگان از آسانسور تحت پوشش قرار می دهد. داشتن بیمه مسئولیت برای آسانسور می‌تواند از مشکلات بسیاری جلوگیری کند و به جبران خسارات بپردازد. لازم به ذکر است؛ سه پوشش اصلی بیمه آسانسور شامل هزینه پزشکی، غرامت فوت و نقص‌عضو و پوشش بار یا مال است. دقت داشته باشید که در آسانسورهای باربری هرگز افراد تحت پوشش نیستند و در آسانسورهای مسافربری نیز جبران خسارات تنها شامل تعداد افراد مجاز (گنجایش آسانسور) تا سقف دیه ماه حرام پرداخت می‌شود.

فرانشیز بیمه آسانسور

مطمئناً دانستن اینکه سقف تعهدات مالی شرکت‌های بیمه در هنگام وقوع حادثه چقدر است، مسئله مهمی است که باید از آن مطلع شد. تصور کنید سقف تعهد مالی در بیمه آسانسور مخصوص حمل بار حدود 200 میلیون تومان است با فرانشیز ده درصد می باشد . اما در حین جابجایی کالا توسط آسانسور طی یک حادثه ناگوار 100 تومان خسارات مالی به محموله وارد می‌ گردد. در این صورت بر اساس حکم مراجع قضائی و پس از تایید مسئولیت بیمه گذار ، خسارت پس از کسر فرانشیز به مبلغ 90 تومان به زیان دیده پرداخت می گردد.

در نتیجه فرانشیز درصدی از خسارت می باشند که براساس توافق طرفین و قوانین شرکت بیمه بر عهده بیمه گذار می باشد .

مدت بیمه‌نامه آسانسور

مدت‌زمان بیمه مسئولیت آسانسور معمولاً با توافق بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر مشخص می‌شود. لازم به ذکر است که تعهدات بیمه آسانسور نیز دقیقاً از ساعت 24 روز صدور بیمه تا ساعت 24 روز انقضای آن اعتبار دارد و قابل‌استفاده است.

مدارک و شرایط لازم جهت صدور بیمه‌نامه آسانسور

هنگامی که برای خرید و صدور بیمه آسانسور اقدام می‌کنید نیازمند مدارکی نظیر شناسنامه، کارت ملی و مدارک مربوطه به آسانسور ساختمان هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدارک لازم برای صدور بیمه می‌توانید از کارشناسان مجموعه مداوی راهنمایی بگیرید.

مدارک و شرایط لازم جهت فسخ بیمه آسانسور

شرایط لازم برای فسخ بیمه آسانسور از جانب بیمه‌گر زمانی امکان‌پذیر است که بیمه‌گزار حق بیمه خود را در سررسیدهای مشخص شده پرداخت نکرده باشد. یا بیمه‌گزار برای پرداخت حق بیمه اضافی در مواقعی تشدید خطر موافق نباشد. اما اگر این موضوع از جانب بیمه‌گزار باشد، لازم است تا در شرایطی نظیر: کاهش کیفیت تشدید خطر و عدم رضایت بیمه‌گر به تخفیف حق بیمه برای فسخ اقدام کرد.

نحوه محاسبه قیمت بیمه آسانسور

برای تعیین حق بیمه آسانسور موارد ذیل جهت تعیین دقیق حق بیمه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد پس لازم است این اطلاعات توسط متقاضی به نماینده فروش شرکت بیمه اعلام گردد.

 • اولین موضوع توجه‌ به نوع کاربری، ترمز، گیربکس، اجزای تابلو فرمان آسانسور است.
 • ظرفیت آسانسور بیمه شده نیز در قیمت بیمه آن مؤثر خواهد بود.
 • سومین فاکتور میزان تعهدات درخواستی بیمه‌گزار است.
 • تعداد طبقات آسانسور و سن و سال نصب آسانسور نیز در قیمت نهایی حق بیمه تأثیرگذار است.
 • گاهی اگر کابین آسانسور بیمه شده درب نداشته باشد، بیمه‏گر درصدی به قیمت حق بیمه می‌افزاید.
 • درصورتی‌که آسانسور متعلق به ساختمان‌های اداری یا تجاری باشد، درصدی به نرخ حق بیمه افزوده خواهد شد.
 • بیمه آسانسورهایی که دارای طبقاتی بیشتر از 10 تا باشند شامل اضافه نرخ میگردند.
 • چنانچه نصاب یا تعمیرکار آسانسور تحت پوشش بیمه قرار گیرد، درصدی به حق بیمه افزوده خواهد شد.

سخن آخر درباره مجموعه مداوی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با بیمه مسئولیت آسانسور و نحوه محاسبه قیمت، پوشش‌ها، فرانشیز آن و همچنین مدارک موردنیاز برای صدور یا فسخ آن آشنا کنیم. شرکت‌های فراوانی نظیر: بیمه آسیا، بیمه ما، بیمه ایران، بیمه آسانسور را به مشتریان ارائه می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم اگر آسانسور شما از بیمه آسانسور برخوردار نیست، سریعاً برای خرید و تهیه آن اقدام کنید.

 سهل‌انگاری در خرید این بیمه در آینده موجب بروز خسارات و صدمات بیشتر برای شما خواهد شد. همان‌طور که می‌دانید مجموعه‌ها و شرکت‌های زیادی جهت ارائه انواع خدمات بیمه‌ای باکیفیت بالا در کشور فعالیت دارد. اما یکی از معتبرترین و پرطرفدارترین این مجموعه‌ها مجموعه مداوی است.

در مداوی ما پس از بررسی نیاز شما مشتری گرامی بهترین بیمه آسانسور را از میان شرکت‌های بیمه انتخاب می‌کنیم و پس از انجام اقدامات اولیه، اقدام به صدور و ارسال رایگان بیمه مسئولیت آسانسور می‌نماییم و در زمان خسارت با دریافت مدارک مربوطه اقدام به پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریع‌ترین زمان می‌کنیم. ما در این مجموعه با توجه ‌به مشغله‌های مشتریان خود بهترین و باکیفیت‌ترین بیمه‌نامه را بر اساس طرح‌های موجود در بازار بیمه‌ای بر اساس شرایط و نیاز مشتری ارائه می‌نماییم.

kiarash ghasemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *