ابزار های آنلاین

انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو

انتقال تخفیف بیمه بدنه

مقدمه

اگر صاحب خودرو هستید و بیمه بدنه برای ماشینتان دارید، ممکن است بخواهید به هر دلیل تخفیفات بیمه بدنه خودروتان را به شخص دیگری، به اتومبیل دیگری و یا به شرکت بیمه دیگری انتقال دهید. باید بدانید که انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو مانند هر کار اداری دیگری شرایطی دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید بیمه بدنه خود را منتقل نمایید.

کارهای اداری این چنینی معمولاً خسته‌کننده است اما اگر به صفر تا صد روند اداری کار خود آگاه باشید و یا از مجموعه‌های مجرب کمک بگیرید، به راحتی هر چه تمام‌ تر می‌توانید نتیجه دلخواه را به دست بیاورید. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد بیمه بدنه خودرو، شرایط و نحوه انتقال آن آشنا شوید.

بیمه بدنه چیست

پیش از اطلاع از نحوه انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو، بهتر است بدانید بیمه بدنه چیست. درست برخلاف بیمه شخص ثالث که یک بیمه‌نامه اجباری است؛ بیمه نامه بدنه اتومبیل یکی از انواع بیمه‌نامه اختیاری است و از بیمه‌های اموال متعلق به وسیله نقلیه محسوب می‌شود.

در واقع فرد در این نوع بیمه، با پرداخت مبلغ مشخصی به شرکت بیمه مورد نظر به‌عنوان حق بیمه، وسیله نقیله خود را به‌طور کامل در مقابل خطرات و آسیب‌های احتمالی ناشی از آن بیمه می‌کند و در صورت بروز مشکل، خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت خواهد کرد.

به‌طور کلی بیمه بدنه خودرو با توجه به قیمت بسیار بالای خودرو و قطعات یدکی‌اش و غیر قابل پیش‌بینی بودن حوادث مختلف اهمیت زیادی دارد و با اینکه این بیمه از انواع بیمه اختیاری است و برای صاحب ماشین اجباری نیست، باز هم توصیه می‌شود فرد خود را از بروز حوادث مختلف دور نداند و احتمال هر اتفاقی را بدهد و با انجام بیمه بدنه، از پرداخت هزینه‌های گزاف بعدی بپرهیزد.

 اگر می‌گویید بیمه شخص ثالث برای ماشین کافی است، باید به شما بگوییم بر طبق قوانین بیمه، فقط خسارت‌های وارده به خودرو متعارف توسط بیمه شخص ثالث پرداخت می‌شود. خودرو متعارف به خودرویی اطلاق می‌شود که ارزش مالی آن مساوی یا کمتر از دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام سال باشد. اگر قیمت خودروی شما بیشتر از این است، آن خودرو یک کالای لوکس محسوب می‌شود و برای جبران خسارت‌های وارده‌ای که بیمه شخص ثالث قادر به پرداختش نیست، باید از بیمه بدنه خودرو نامتعارف استفاده کنید.

آیا انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو امکان پذیر است؟

بله، انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو امکان‌پذیر است اما شرایطی دارد. به‌طور کلی تخفیفات بیمه بدنه خودرو به دو دسته تقسیم می‌شود؛ تخفیفات عدم خسارت و سایر تخفیفات؛ و در واقع تخفیفات عدم خسارت با رعایت شرایطی قابل انتقال است.

شرایط انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو

همان‌طور که گفتیم، انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو با شرایطی امکان‌پذیر است. در این بخش ۴ شرط انتقال تخفیفات بیمه بدنه اتومبیل را برای شما شرح می‌دهیم:

 • بیمه بدنه خودرو باید جاری و معتبر باشد، در برخی شرکت‌های بیمه اگر بیشتر از یک سال از تاریخ سررسید بیمه نگذشته باشد، موردی ندارد.
 • لازم است بیمه‌نامه حداقل به مدت یک سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد و در واقع برای بیمه‌نامه‌هایی که کمتر از یک سال اعتبار داشته باشد، تخفیفی ارائه نمی‌شود.
 • تخفیف بیمه‌نامه در واقع در ابتدا برای مالک و سپس برای بیمه گذار وسیله نقلیه مورد بیمه می باشد که مشخصاتشان در بیمه نامه درج شده است و بر اساس شرایط به شخص دیگری منتقل می‌شود.
 • اگر تخفیف بیمه بدنه به خودروی دیگری منتقل شود و آن خودرو ارزش مالی بیشتری از خودروی اول داشته باشد، باید حق بیمه مربوط به خودروی جدید پرداخت شود. و اگر کمتر باشد اضافه حق بیمه به بیمه گذار عودت داده می شود.

انواع انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو

حال که با شرایط انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو آشنا شدید، باید درباره انواع انتقال تخفیف بیمه بدنه اطلاعاتی کسب کنید. انتقال تخفیف بیمه بدنه به دلایل مختلفی ممکن است صورت بگیرد، مثلاً:

 • خودروی جدیدی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید تخفیفات خودروی قبلی را به آن منتقل کنید.
 • قصد دارید خودروی خود را تحت بیمه شرکت بیمه جدیدی دربیاورید و می‌خواهید تخفیفات بیمه‌نامه قبلی را به بیمه‌نامه جدید منتقل کنید.
 • می‌خواهید تخفیفات بیمه بدنه را به شخص دیگر منتقل کنید.

انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو به خودروی دیگر

فرض کنید قصد دارید خودروی فعلی خود را بفروشید و خودروی جدیدی را جایگزین آن کنید، باید ظرف ۲۴ ساعت با رضایت مالک جدید خودرو اقدام به انتقال بیمه بدنه خود بکنید. تفاوتی نمی‌کند که خودروتان صفر است یا کارکرده. تخفیفات بیمه بدنه قابل انتقال است اما لازم است پیش از آن نکاتی را در نظر بگیرید، نکاتی مانند:

 • خودروی جدید خریداری شده باید به نام بیمه گذار و یا مالک وسیله نقلیه فروخته شده و یا یکی از اعضای خانواده درجه یک وی باشد.
 • بسته به آیین‌نامه شرکت بیمه، خودروی جدید باید در کمتر از ۱۰ تا ۱۵ سال پیش ساخته شده باشد.
 • بعد از انتقال تخفیفات بیمه بدنه خودروی سابق به خودروی جدید، تخفیفات بیمه قبلی به‌طور کامل باطل شده، مابه‌التفاوت آن به‌صورت روزشمار به بیمه‌گزار برگردانده می‌شود و بیمه بدنه برای خودروی جدید با تخفیفات جدید صادر می‌گردد. مشخصاً حق بیمه بر اساس شرایط خودرو جدید محاسبه می‌شود.
 • انتقال تخفیف بیمه بدنه برای خودروهایی که طبقه‌بندی یکسان ندارند (مانند انتقال تخفیف بیمه بدنه خودروی سواری به خودروی بار‌کش) امکان‌پذیر نیست.
 • طبق قانون بیمه اگر بیش از ۷۵ درصد مدت بیمه بدنه بگذرد، حق بیمه‌ای دریافت نمی‌شود.

انتقال تخفیف بیمه بدنه به شرکت دیگر

یکی دیگر از انواع انتقال تخفیف بیمه بدنه اتومبیل، منتقل کردن آن به شرکت بیمه دیگر است. در صورتی که بیمه‌گزار بخواهد شرکت بیمه بدنه ماشین خود را تغییر دهد، می‌تواند تخفیفات بیمه بدنه را به بیمه‌نامه جدید منتقل کند.

البته در اینصورت باید الحاقیه بیمه بدنه صادر گردد. مثلاً اگر خودروی شما توسط شرکت بیمه کارآفرین بیمه شده باشد و بخواهید بیمه‌نامه خود را در شرکت بیمه آسیا تمدید نمایید، باید اصل بیمه بدنه و استعلام سنهاب را ارائه نمایید و سپس تخفیف بیمه خود را انتقال دهید.

انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو به شخص دیگر

در صنعت بیمه زمانی که اتومبیلی دارای بیمه بدنه اتومبیل می باشد و آن خودرو فروخته می شود . بیمه گذار و صاحب بیمه نامه می توانید ، بیمه نامه را به فرد خریدار منتقل نماید و فرد خریدار نیز با صدور الحاقیه مشخصات مالک و پلاک وسیله نقلیه را تغییر داده و صاحب بیمه نامه فوق گردد.

انتقال تخفیف بیمه بدنه

نحوه انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو چگونه است

انتقال تخفیف بیمه بدنه اتومبیل کار چندان سختی است و مراحلی دارد که باید به ترتیب انجام شود تا بیمه‌نامه جدید صادر گردد. شخص ابتدا باید درخواست کتبی خود را به واحد صدور بیمه نامه بدنه خود تحویل نموده و پس از بازدید اولیه از اتومبیل جدید توسط کارشناسان بیمه ، اقدام به صدور الحاقیه تغییر مشخصات و انتقال تخفیفات بیمه نامه نماید.

مدارک لازم برای انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو چیست

گفتیم که شخص باید با در دست داشتن مدارک کامل خود به شعب نمایندگی صدور بیمه مراجعه نماید تا کارهای انتقال تخفیف بیمه‌اش انجام شود؛ اما چه مدارکی برای این کار نیاز است؟ در این بخش مدارک موردنیاز انتقال بیمه بدنه خودرو را برای شما فهرست می‌کنیم:

 • درخواست کتبی بیمه‌گزار
 • مدارک شناسایی شخص بیمه‌گزار شامل شناسنامه، کارت ملی و…
 • مدارک شناسایی مالک جدید خودرو
 • سند خرید خودروی جدید و گواهی فروش خودروی سابق
 • برای انتقال تخفیف بیمه بدنه به شخصی دیگر، مدارکی که نسبت خانوادگی مالک جدید را با مالک اصلی مشخص می‌کند نیز نیاز است.

سفارش بیمه بدنه از مداوی

مجوعه مداوی یکی از معتبرترین و حرفه‌ای‌ترین مجموعه‌ها در زمینه بیمه بدنه خودرو است. در مجموعه مداوی ما پس از بررسی نیاز و خواسته شما مشتری گرامی، بهترین بیمه بدنه را از میان شرکت‌های بیمه‌ای انتخاب نموده و پس از کارشناسی اتومبیل شما در محل، اقدام به صدور و ارسال رایگان بیمه بدنه می‌نماییم. و در زمان خسارت با دریافت مدارک مربوطه، اقدام به پیگیری و پرداخت خسارت شما در سریع‌ترین زمان می‌نماییم. ما در مداوی با توجه به مشغله‌های مشتریان خود، بهترین بیمه‌نامه را بر اساس طرح‌های موجود در بازار بیمه‌ای، شرایط و نیاز مشتری ارائه می‌نماییم.

 کلام آخر

اگر تا پایان این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، یقیناً اطلاعات کافی و لازم را در مورد بیمه بدنه و انتقال آن کسب کرده‌اید. دانستید که با افزایش قیمت‌ها در روزگار ما وجود بیمه بدنه برای این شرایط کاملاً احساس می‌شود. خرید بیمه بدنه اجباری نیست اما با توجه به شرایط موجود اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر خودروی خود را بیمه بدنه کرده‌اید، ممکن است به هر دلیلی بخواهید تخفیفات آن را انتقال دهید. تخفیقات بیمه بدنه قابل انتقال به شخص دیگر، به ماشین دیگر و به شرکت بیمه دیگر است و می‌توانید با تکمیل مدارک خود و مراجعه به شعب صدور بیمه، این کار را به‌راحتی انجام دهید.

مجموعه مداوی یکی از مجرب‌ترین مجموعه‌ها در این زمینه است و شما می‌توانید کارهای بیمه بدنه خود را به آن‌ها بسپارید و مطمئن باشید که به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

kiarash ghasemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *